Embryonická kontrola
V blízké budoucnosti by mohla genetická manipulace nabídnout možnosti, jak předcházet genetickým nemocem u lidského plodu. Tato oblast, známá jako genové inženýrství nebo genetická úprava, se rychle vyvíjí. I když je ještě brzo slibovat napravení nemocí, ať už kvůli technologickým limitům nebo etickým problémům, nejsme od takové budoucnosti daleko.
Technologie na bázi CRISPR-Cas9 umožňuje přesné úpravy DNA pomocí cílení na její konkrétní úseky. Pomocí této metody by bylo možné opravit nebo odstranit mutované geny zodpovědné za určité genetické nemoci u plodu. Tato technologie by mohla být použita buď před implantací embrya při asistované reprodukci (například při IVF) nebo teoreticky i v raných stádiích těhotenství.
Některá genetická onemocnění jsou spojena s mitochondriemi. Pokud bychom přenesli jaderný materiál z embrya s vadnými mitochondriemi do zdravého dárčího vajíčka, můžeme se takovým nemocem zcela vyhnout.
Možná nejste fanoušky napravování genetických vad, zásahům "proti přírodě" nebo se bojíte scénářů s "čistou rasou". Stále se ale můžete i za použití dnešních technologií rozhodnout, jestli se rozhodnete přivést na svět potomka s cystickou fibrózou.