Blockchain

Blockchain

Blockchainová technologie nabízí několik výhod oproti tradičním databázovým systémům, zejména z hlediska bezpečnosti, decentralizace, transparentnosti a neměnnosti. V GenomTexu jsme zvolili blockchain právě pro vlastnosti vysoké decentralizace, abychom nebyli jediní poskytovatelé dat a ty se tak mohli díky neustálému automatickému kopírování dat vyhnout osudu ztráty dat v případě zániků firem nebo i větších celků.

Možná znáte pojem "kryptoměny". S blockchainem nejsou synonyma, i když v praxi se spoléhají jeden na druhého. Blockchain sám je používá jako palivo ke svému provozu, nicméně o tyto poplatky, potřebné pro prvotní uložení dat, se postaráme za Vás.

Následuje porovnání blockchainu oproti klasickému centralizovanému řešení.

Decentralizace

  • Blockchain: Funguje na decentralizované síti, kde každý účastník (uzel) sítě má kopii celé databáze. Tato distribuovaná povaha ji činí méně náchylnou k selháním a kybernetickým útokům, které jsou běžné u centralizovaných systémů.
  • Tradiční databáze: Centralizované, což znamená, že jsou spravovány a uloženy na jednom místě nebo prostřednictvím centrální administrativy. To může vytvořit jediný bod selhání, čímž je zranitelnější vůči výpadkům a útokům.

Transparentnost a Sledovatelnost

  • Blockchain: Každá transakce je zaznamenána na veřejné účetní knize (ve veřejných blockchainech), což ji činí transparentní a snadno auditovatelnou. To je užitečné pro aplikace vyžadující vysokou úroveň sledovatelnosti a transparentnosti.
  • Tradiční databáze: Obvykle jsou ovládány jedinou entitou a data nejsou inherentně transparentní pro všechny uživatele. Přístup k historii transakcí může být omezen na základě uživatelských rolí a oprávnění.

Neměnnost

  • Blockchain: Jakmile je transakce zaznamenána, nemůže být změněna nebo smazána, což zajišťuje integritu historie transakcí. Uložený genetický kód už tedy zůstane v síti zapsán navždy, bez možnosti editace.
  • Tradiční databáze: Obecně umožňují úpravy a mazání dat, což může být nezbytné pro určité aplikace, ale také vytváří riziko manipulace s daty. V našem případě by někdo mohl Váš genetický kód prostě přemazat.

Bezpečnost

  • Blockchain: Využívá kryptografické techniky pro zabezpečení dat a ověřování transakcí, což ji činí vysoce bezpečnou proti manipulaci a podvodům.
  • Tradiční databáze: I když mohou být zabezpečeny různými metodami, jsou kvůli centralizované povaze a potenciálu pro neoprávněný přístup více náchylné k selhání po hackerském útoku.

Konsenzuální Mechanismy

  • Blockchain: Využívá mechanismy konsensu (jako důkaz práce, důkaz podílu) pro validaci transakcí, což pomáhá udržovat přesnost a konzistenci dat napříč všemi uzly.
  • Tradiční databáze: Spoléhají na centrální autoritu pro validaci dat a řešení konfliktů, což může být úzké místo a také představuje riziko manipulace nebo chyb.

Redundance Dat a Vysoká Dostupnost

  • Blockchain: Vysoká úroveň redundance dat, protože každý uzel v síti má kopii účetní knihy, což zajišťuje dostupnost dat i v případě kompromitace některých uzlů.
  • Tradiční databáze: Obvykle mají v sobě zabudovanou redundanci, ale často spoléhá na záložní mechanismy, které nemusí nabízet okamžitou obnovu dat v reálném čase. Datová úložiště na jednom místě může postihnout živelná katastrofa. Případně zálohy mohou být smazány i z nařízení státem.

Škálovatelnost

  • Blockchain: Obecně má problémy se škálovatelností kvůli povaze svých konsenzuálních mechanismů a potřebě, aby každá transakce byla zpracována a uložena každým uzlem.
  • Tradiční databáze: Mají tendenci být škálovatelnější, protože mohou efektivněji zpracovávat velké množství transakcí a operací. Tato vlastnost je však při archivaci dat nepotřebná.

Blockchainová technologie vyniká v oblastech vyžadujících decentralizaci, transparentnost, bezpečnost a integritu dat. Nicméně nemusí být tak efektivní jako tradiční databáze pro aplikace, které vyžadují rychlé zpracování transakcí a škálovatelnost. Blockchain tedy určitě není řešením na všechny problémy světa, ale má své specifické místo. Tak jako každý nástroj. Například právě na ukládání archivních dat, jako je například lidská DNA.